Skip to content

114 North Essex AvenueOrange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block1503
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
25%
Improvement Value:$225,700
75%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,820+4.9%
2024$11,267+21.8%
2023$9,254+3.1%
2022$8,977+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6244, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1906