Skip to content

120 North Essex AvenueOrange, NJ 07050

Built 1902

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block1503
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,191
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
22%
Improvement Value:$277,400
78%
Total Assessment$355,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,900+4.9%
2024$13,249+9.7%
2023$12,074+3.1%
2022$11,713+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,171DeedBook 20211, Page 46798

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 4971, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1902