Skip to content

27 Canfield Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 7, 2013

Property Information

Block1901
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+4.9%
2024$4,659+0.1%
2023$4,653+3.1%
2022$4,514+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,210DeedBook 12419, Page 7408

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5873, Page 71