Skip to content

241 Main Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Oct 12, 2005

Property Information

Block1901
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,216
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
28%
Improvement Value:$1,030,200
72%
Total Assessment$1,430,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,921+4.9%
2024$53,304-24.8%
2023$70,857+3.1%
2022$68,736+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,350,000

To:

Sq Ft10,216DeedBook 6253, Page 28