Skip to content

60 Mc Chesney Alley

Orange, NJ 07050

Last Sale Price
$4,200
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block2003
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
98%
Improvement Value:$1,000
2%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,158+4.9%
2024$2,057-27.8%
2023$2,850+3.1%
2022$2,764+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200

To:

DeedBook 6241, Page 252