Skip to content

163-167 Oakwood AvenueOrange, NJ 07050

Built 1901

Last Sale Date
Aug 3, 2065

Property Information

Block3303
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionFUNERAL HOME
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,984
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
32%
Improvement Value:$640,300
68%
Total Assessment$940,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,766+4.9%
2024$35,045-20.6%
2023$44,165+3.1%
2022$42,843+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901