Skip to content

153 Pierson Street

Orange, NJ 07050

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1,420,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block3404
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description12 UNITS
Dwellings12
Zoning---
Sq Footage7,326
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
63%
Improvement Value:$360,000
38%
Total Assessment$960,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,536+4.9%
2024$35,779+15.5%
2023$30,969+3.1%
2022$30,042+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,420,000

To:

Sq Ft7,326DeedBook 20230, Page 34421

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

DeedBook 12493, Page 2209Recorded4/29/2014

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 12030, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1930