Skip to content

356 Jackson StreetOrange, NJ 07050

Built 1911

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Apr 28, 2009

Property Information

Block3701
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,400
24%
Improvement Value:$323,700
76%
Total Assessment$424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,582+4.9%
2024$15,806+20.4%
2023$13,126+3.1%
2022$12,734+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft3,036DeedBook 12193, Page 9997

Property Built

Built

Year Built: 1911