Skip to content

380 Jackson StreetOrange, NJ 07050

Built 1896

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 3, 2002

Property Information

Block3701
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,322
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$263,100
74%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,884+4.9%
2024$13,235+19.4%
2023$11,086+3.1%
2022$10,754+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,322DeedBook 5898, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1896