Skip to content

374 Jackson StreetOrange, NJ 07050

Built 1916

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 30, 2023

Property Information

Block3701
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$222,000
71%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+4.9%
2024$11,703+18.4%
2023$9,884+3.1%
2022$9,588+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 20230, Page 72759

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,581DeedBook 20230, Page 49626Recorded8/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1916