Skip to content

644 Forest Street

Orange, NJ 07050

Built 1874

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block5005
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,106
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
39%
Improvement Value:$168,200
61%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,729+4.9%
2024$10,227+22.8%
2023$8,329+3.1%
2022$8,080+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft2,130DeedBook 12521, Page 5559

Property Built

Built

Year Built: 1874