Skip to content

420 Scotland Road

Orange, NJ 07050

Built 1949
Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block5103
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTOPARTS/SERV
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,000
60%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.9%
2024$9,318+2.6%
2023$9,080+3.1%
2022$8,809+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 20220, Page 75223

Property Built

Built

Year Built: 1949