Skip to content

278 North Day Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block1006
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
97%
Improvement Value:$3,100
3%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,640+4.9%
2024$3,470+253.1%
2023$983+3.1%
2022$953-37.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 20210, Page 46834

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 20210, Page 5672Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 20200, Page 90112Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 77126Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 6232, Page 76