Skip to content

21 William StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 24, 2000

Property Information

Block124
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0050

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,508
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,300
31%
Improvement Value:$347,300
69%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,874+1.9%
2024$13,619+5.6%
2023$12,897+1.6%
2022$12,689+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 5732, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1921