Skip to content

10 Park Drive WestWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block113
Lot283
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,700
35%
Improvement Value:$345,800
65%
Total Assessment$534,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,956+1.9%
2024$12,718+5.6%
2023$12,043+1.6%
2022$11,850+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,814DeedBook 20250, Page 41113

Property Sale

Sale
$369,500
DeedBook 12122, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1928