Skip to content

245 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block118
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningI
Sq Footage2,342
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
38%
Improvement Value:$339,200
62%
Total Assessment$546,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,036+1.9%
2024$12,796+5.6%
2023$12,117+1.6%
2022$11,922+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,342DeedBook 20240, Page 76911

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12175, Page 9296

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 6263, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1910