Skip to content

6 Llewellyn PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1905

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block88
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0040

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,698
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,800
36%
Improvement Value:$388,800
64%
Total Assessment$606,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,670+1.9%
2024$14,401+5.6%
2023$13,637+1.6%
2022$13,417+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 20220, Page 76323

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,147DeedBook 20211, Page 9339Recorded9/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1905