Skip to content

255 Watchung AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block118
Lot68
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0045

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningI
Sq Footage2,192
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
36%
Improvement Value:$362,600
64%
Total Assessment$562,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,923+1.9%
2024$12,686+5.6%
2023$12,013+1.6%
2022$11,820+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,192DeedBook 6081, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1910