Skip to content

68 Llewellyn AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1900

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Feb 7, 2001

Property Information

Block114
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0053

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,188
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
40%
Improvement Value:$345,700
60%
Total Assessment$580,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162+1.9%
2024$12,920+5.6%
2023$12,235+1.6%
2022$12,038+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$214,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 5751, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1900