Skip to content

176-178 High StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 15, 2014

Property Information

Block121
Lot69
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
32%
Improvement Value:$364,800
68%
Total Assessment$535,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,614+1.9%
2024$12,382+5.6%
2023$11,725+1.6%
2022$11,537+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,335DeedBook 20150, Page 84891

Property Built

Built

Year Built: 1910