Skip to content

35 Joyce StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block11
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
35%
Improvement Value:$340,500
65%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+1.9%
2024$9,899+5.6%
2023$9,374+1.6%
2022$9,223+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,344DeedBook 20160, Page 93695

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,024DeedBook 20160, Page 62085Recorded7/22/2016

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6353, Page 232

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6126, Page 23

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5890, Page 66

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5663, Page 793

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5538, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1921