Skip to content

21 Joyce StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block11
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0023

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,187
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
35%
Improvement Value:$335,300
65%
Total Assessment$515,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839+1.9%
2024$10,640+5.6%
2023$10,075+1.6%
2022$9,913+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

Sq Ft1,915DeedBook 20201, Page 13645Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4907, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1930