Skip to content

134 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1911

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block122
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$317,200
64%
Total Assessment$497,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190+1.9%
2024$10,985+5.6%
2023$10,402+1.6%
2022$10,234+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 20200, Page 16994

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 12260, Page 671

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12097, Page 1504

Property Built

Built

Year Built: 1911