Skip to content

182 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1901

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block122
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,626
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
40%
Improvement Value:$270,000
60%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,120+1.9%
2024$10,916+5.6%
2023$10,336+1.6%
2022$10,170+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,836DeedBook 20201, Page 15622

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5655, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1901