Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
184 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 8, 2004
Property Information
Block122
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0046
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage---
Acreage0.12
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$171,200
84%
Improvement Value:$33,700
16%
Total Assessment$204,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,265 | +1.9% |
| 2024 | $5,168 | +5.6% |
| 2023 | $4,894 | +1.6% |
| 2022 | $4,815 | +3.0% |
Property History
No events match the selected filters.