Skip to content

99 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block129
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,174
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
36%
Improvement Value:$324,900
64%
Total Assessment$504,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,385+1.9%
2024$12,157+5.6%
2023$11,512+1.6%
2022$11,327+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$381,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 20200, Page 31165

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 12379, Page 9542

Property Built

Built

Year Built: 1910