Skip to content

91 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block129
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
33%
Improvement Value:$294,300
67%
Total Assessment$439,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,188+1.9%
2024$10,001+5.6%
2023$9,470+1.6%
2022$9,318+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 20170, Page 11121

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6170, Page 770

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5265, Page 339

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4807, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1910