Skip to content

118 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block130
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0049

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage2,096
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
35%
Improvement Value:$314,500
65%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,876+1.9%
2024$12,640+5.6%
2023$11,969+1.6%
2022$11,777+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5669, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1910