Skip to content

36 Watson AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block133
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0048

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage957
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$220,100
55%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736+1.9%
2024$7,590+5.8%
2023$7,174-1.8%
2022$7,304+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954