Skip to content

15 Elm StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block138
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
ZoningR-T
Sq Footage1,892
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,200
37%
Improvement Value:$312,500
63%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,483+1.9%
2024$12,254+5.6%
2023$11,603+1.6%
2022$11,417+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,892DeedBook 20210, Page 56139Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 12344, Page 191

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12220, Page 6229

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6105, Page 658

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5516, Page 817

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5224, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1910