Skip to content

23 Elm StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1920

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Dec 30, 1988

Property Information

Block138
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0057

Building Details

Building Class17
Description1.752G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,279
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,900
46%
Improvement Value:$205,100
54%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,434+1.9%
2024$9,260+5.6%
2023$8,769+1.6%
2022$8,628+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,279DeedBook 5060, Page 791

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 4933, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1920