Skip to content

29 Franklin AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1912

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 26, 2000

Property Information

Block139
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0058

Building Details

Building Class45
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,600
33%
Improvement Value:$367,900
67%
Total Assessment$550,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,342+1.9%
2024$12,116+5.6%
2023$11,473+1.6%
2022$11,288+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 5694, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4946, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1912