Skip to content

91 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1921

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block141
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,220
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
42%
Improvement Value:$219,400
58%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+1.9%
2024$10,621+5.6%
2023$10,058+1.6%
2022$9,896+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,220DeedBook 20210, Page 83586

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4885, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1921