Skip to content

95 Maple StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1886

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2014

Property Information

Block141
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0060

Building Details

Building Class45
Description2SS1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,507
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
36%
Improvement Value:$303,000
64%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,569+1.9%
2024$11,357+5.6%
2023$10,754+1.6%
2022$10,581+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 12474, Page 6958Recorded12/20/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5189, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1886