Skip to content

8 Calvin TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1923

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block147
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0065

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,864
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$278,800
43%
Improvement Value:$365,400
57%
Total Assessment$644,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,563+1.9%
2024$14,295+5.6%
2023$13,537+1.6%
2022$13,319+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,864DeedBook 5183, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1923