Skip to content

21 Calvin TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1926

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block148
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,555
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,500
47%
Improvement Value:$312,800
53%
Total Assessment$590,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,502+1.9%
2024$16,199+37.7%
2023$11,767+1.7%
2022$11,574+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 20220, Page 4795

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,431DeedBook 20211, Page 34197Recorded11/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1926