Skip to content

6 Harriet StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block149
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
61%
Improvement Value:$160,600
39%
Total Assessment$416,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+1.9%
2024$11,104+5.6%
2023$10,515+1.6%
2022$10,346+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 20170, Page 70618

Property Built

Built

Year Built: 1957