Skip to content

16 Harriet StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block149
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,140
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,400
47%
Improvement Value:$308,900
53%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,134+1.9%
2024$12,893+5.6%
2023$12,209+1.6%
2022$12,012+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 20220, Page 50267

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20160, Page 52099Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 20150, Page 73589Recorded9/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950