Skip to content

10 Harriet StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1943

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block149
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0069

Building Details

Building Class17
DescriptionR/6
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage905
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$277,000
65%
Improvement Value:$148,300
35%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,978+1.9%
2024$10,771+5.7%
2023$10,187+1.7%
2022$10,019+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft905DeedBook 5698, Page 372

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5275, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1943