Skip to content

10 Beasley StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1937

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block154
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0082

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,500
36%
Improvement Value:$324,400
64%
Total Assessment$504,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,731+1.9%
2024$12,497+13.7%
2023$10,990+1.6%
2022$10,813+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 20240, Page 38957

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4829, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1937