Skip to content

457 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block157
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0087

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings0
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage3.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,250,000
32%
Improvement Value:$4,777,000
68%
Total Assessment$7,027,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$224,832+1.9%
2024$220,704+5.6%
2023$208,992+1.6%
2022$205,632+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,774
DeedBook 12441, Page 9282