Skip to content

69-71 Oak AveWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2019

Property Information

Block161
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,137
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,600
34%
Improvement Value:$670,900
66%
Total Assessment$1,015,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,493+1.9%
2024$26,006+8.6%
2023$23,947+1.6%
2022$23,562+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$529,000
DeedBook 12326, Page 7714

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5662, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5482, Page 903