Skip to content

29 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block161
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,166
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,300
37%
Improvement Value:$591,400
63%
Total Assessment$934,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,600+1.9%
2024$24,149+5.6%
2023$22,867+1.6%
2022$22,500+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft3,166DeedBook 20220, Page 87703

Property Sale

Sale
$602,000
DeedBook 6208, Page 46

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5579, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1969