Skip to content

77-79 Oak AveWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 15, 1997

Property Information

Block161
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,079
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,100
33%
Improvement Value:$687,300
67%
Total Assessment$1,032,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,978+1.9%
2024$29,427+5.6%
2023$27,866+1.6%
2022$27,418-0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft4,079DeedBook 5482, Page 908