Skip to content

57 Oak AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Date
Feb 8, 2024

Property Information

Block161
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0095

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,366
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
37%
Improvement Value:$623,000
63%
Total Assessment$989,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,614+1.9%
2024$22,199+5.6%
2023$21,021+1.6%
2022$20,683+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980