Skip to content

31 Woods End RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block166
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class17
Description1.5SB1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,074
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,400
41%
Improvement Value:$427,900
59%
Total Assessment$725,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,043+1.9%
2024$15,748+5.6%
2023$14,912+1.6%
2022$14,673+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 12387, Page 7971

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5344, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1949