Skip to content

17 Tenney CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 26, 2006

Property Information

Block168
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0107

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,512
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,900
58%
Improvement Value:$244,200
42%
Total Assessment$587,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,818+1.9%
2024$13,564+5.6%
2023$12,844+1.6%
2022$12,638+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 12032, Page 1763

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6110, Page 703

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4986, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1961