Skip to content

18 Northfield AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1927

Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block17
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class16
Description2-1SF 2G
Dwellings0
ZoningOB-2
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,400
59%
Improvement Value:$389,600
41%
Total Assessment$945,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,995+1.8%
2024$24,544+5.5%
2023$23,263+1.6%
2022$22,895+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927