Skip to content

85 Swaine PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block20
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,632
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,200
50%
Improvement Value:$243,400
50%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,705+1.9%
2024$11,490+5.6%
2023$10,881+1.6%
2022$10,706+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5122, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1919