Skip to content

62 Riggs PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block22
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,941
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,300
44%
Improvement Value:$302,400
56%
Total Assessment$543,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,710+1.9%
2024$11,495+5.6%
2023$10,885+1.6%
2022$10,710+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 20170, Page 65442Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 5304, Page 926

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5164, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1925